Întrunire cu tinerii din ATOR Zoiţani

Viața parohiei Mai 17, 2012

Duminică, 4 martie a.c. în biserica noastră au fost invitaţi tinerii din ATOR Zoiţani, împreună cu pr. Ciprian Strâmbu, parohul bisericii "Sf. Arh. Mihail şi Gavriil" din Zoiţani. Tema conferinţei a fost "Despre post şi rugăciune în viaţa tinerilor". După săvârşirea Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii, conferinţa a început prin referatul "Despre post" susţinut de tânărul Adi Tanteanu, urmând discuţii pe grupe pe acest subiect. După vizionarea unor filmuleţe înregistrate cu mari duhovnici români, a urmat un al doilea referat, "Despre rugăciune", lecturat de tânărul Răzvan Mutu. Discuţiile pe grupe au continuat şi pe această temă, conluziile citindu-le tinerele Florentina Suru, Anca Cîşlaru, Anca Buldum şi Mariana Pădurariu.  Întâlnirea s-a incheiat cu un dialog deschis între preoţi şi tineri, discutându-se liber şi găsind răspunsuri la întrebările participanţilor.