"Bucuria creştinească de a fi copil"

Viața parohiei Iunie 3, 2012

În data de 1 iunie a.c. a avut loc la sediul Protopopiatului Săveni concursul pentru copii "Bucuria creştinească de a fi copil". Au participat 60 de copii din 12 parohii ale Protopopiatului, parohia noastră fiind reprezentată de Mădălina Ciobanu (cl. a V-a) şi Monica Georgiana Andron (cl. a VI-a) la Secţiunea Muzică, Nemiţanu Silviu (cl. a VII-a) la Secţiunea Desen şi Andreea Pahon (cl a VI-a) la Secţiunea Literară. Din juriu au făcut parte Părintele Iulian Negru, Consilier al Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor,  Părintele Protopop Constantin Macuc, Pr. Cristian Dumitraş. În timpul deliberărilor copiii au fost serviţi cu câte o prăjitură şi un suc, apoi, după ce s-au departajat după notele primite, ei au fost premiaţi cu diplome, cărţi şi dulciuri. Marele premiu pentru primii trei clasaţi la fiecare secţiune a fost o excursie la Mănăstirile din Moldova.