Sfinţirea Troiţei din satul Tudor Vladimirescu

Viața parohiei Iunie 3, 2012

Duminică, 3 iunie a.c., de sărbătoarea Pogorârii Sfântului Duh, după oficierea Sfintei Liturghii, s-a sfinţit Troiţa de la intrarea în satul Tudor Vladimirescu. Slujba a fost săvârşită de pr. paroh Ionuţ Miorcăneanu, Pr. Ciprian Strâmbu de la parohia Zoiţani şi Pr. Petru Hriţac de la parohia Mihălăşeni. Au fost prezenţi mulţi credincioşi dornici să se inchine Sfintei Cruci, să se roage împreună cu preoţii slujitori şi să se întărească în dreapta credinţă. După cuvântul de învăţătură al părintelui Petru Hriţac, părintele paroh Ionuţ Miorcăneanu a mulţumit ctitorului troiţei, care a dorit să rămănă anonim, apoi a subliniat: "Este un moment important al Parohiei noastre, întrucât înafara troiţei din curtea bisericii, aceasta este prima, si sper să nu fie ultima Troiţă ridicată în acest sat. Fiecare dintre noi poate să zidească la intersecţii de drumuri, la fântâni ori în apropierea casei o Sfântă Cruce ca păzitoare şi ocrotitoare a vieţii noastre creştine. Să ne ajute Bunul Dumnezeu ca de fiecare dată când ieşim din acest sat să ne şi întoarcem sănătoşi mulţumind  şi oprind timpul rugându-ne în faţa Mântuitorului răstignit pe Cruce." La sfârşitul procesiunii credincioşii au primit fiecare în parte câte o iconiţă din partea parohiei închinându-se şi slăvind pe Dumnezeu.

"Bucură-te, Cinstită Cruce, păzitoare a creştinilor!"