Sfânta Liturghie arhierească

Viața parohiei Iunie 22, 2012

Duminică, 17 iunie a.c., parohia noastră a îmbrăcat haine de sărbătoare. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, înconjurat de un sobor de preoţi din care au făcut parte PC Pr. Constantin Macuc - protopop al Protoieriei Săveni, PC. Pr. Ionuţ Miorcăneanu - paroh, PC Pr. Ciprian Strâmbu de la Parohia Zoiţani, PC Pr. Titus Munteanu de la Parohia Avrămeni, PC Pr. Petru Hriţac de la Parohia Mihălăşeni. În timpul slujbei tânărul Bogdan Iulian Mihalache a fost hirotonit diacon, iar răspunsurile la strană au fost oferite de către un grup de studenţi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Dumitru Stăniloae"-Iaşi. Cu acest prilej preotul paroh a primit rangul de sachelar. "Sfânta Liturghie a fost oficiată în altarul de vară al parohiei noastre. Au participat mulţi credincioşi. Am dorit ca astăzi, în Duminica Sfinţilor Români, să primim binecuvântări arhiereşti spre a ne continua drumul şi urcuşul nostru dohovnicesc spre mântuire, spre a ne întări în credinţă şi totodată să apărăm Ortodoxia, întrucât parohia noastră este una misionară, având 160 de familii ortodoxe si 60 de familii neoprotestante. Mulţumim lui Dumnezeu că avem o convieţuire paşnică cu aceste familii eterodoxe, chiar ei înşişi felicitându-ne pentru buna organizare şi unitatea din Biserica noastră." a relatat preotul paroh Ionuţ Miorcăneanu. La finalul slujbei credincioşii au primit câte un pachet cu alimente.